Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Досить часто учасники процесу плутають поняття забезпечення позову та розгляду справи по суті.
Розгляд справи по суті розуміє під собою безпосередньо вирішення спору судом з винесенням відповідного рішення. У свою чергу забезпечення позову - вжиття заходів щодо охорони інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача. Такі заходи здійснюються до вирішення справи по суті з метою створення можливості реального та ефективного виконання рішення суду.
Так, інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано главою 10 (ст.151-158) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд за заявою учасника або з власної ініціативи має право вжити чітко визначені законодавством заходи забезпечення позову, при цьому вони повинні бути в межах позовних вимог. Важливо, що забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи.
Підстави для забезпечення позову:
- невжиття таких заходів може вплинути на виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав/інтересів позивача
- наявні очевидні ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень та порушення таким рішенням прав, свобод або інтересів позивача.
Так, позов може забезпечуватися шляхом (КАС України містить вичерпний перелік):
- зупинення дії індивідуального акту чи НПА;
- заборони відповідачу вчиняти певні дії;
- заборони іншим особам вчиняти дії стосовно предмета спору;
- зупинення стягнення на підставі виконавчого документа / іншого документа, за яким стягнення в безспірному порядку.
Отже, позивач має право подати заяву про забезпечення позову у визначеному законодавством порядку та з необхідними реквізитами, зазначеними у ст. 152 КАС України. Якщо зазначаються декілька заходів забезпечення позову, необхідно обґрунтувати доцільність вжиття кожного (суд може застосовувати кілька заходів одночасно). Заява розглядається судом не пізніше 2 днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, розглядаючи заяву, може викликати особу-заявника для надання пояснень або додаткових доказів.
Адже при вирішенні питання суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника з урахуванням розумності, адекватності, співмірності позовних вимог, а також гарантуванню збалансованості інтересів сторін й інших учасників процесу та імовірності можливого ускладнення виконання чи невиконання рішення суду.
Про забезпечення позову або про відмову в цьому суд постановляє ухвалу, що обов’язково має містити мотиви, за яких суд дійшов висновку про необхідність застосування чи відмови вжиття заходів та зазначається вид забезпечення позову (ст. 154 КАС України).